Porady na miesiąc grudzień

Miesiąc grudzień kończy rok kalendarzowy, w pasiece cisza i spokój. Najważniejszym zadaniem pszczelarza jest zapewnienie jak najlepszych warunków zimującym pszczołom.

Jest to miesiąc nostalgiczny świąteczno-noworoczny. Mamy sporo czasu na analizę i podsumowanie mijającego czasu. Oglądamy się wstecz, wzdychamy jak szybko minął kolejny rok.

Podsumowując cały rok w pszczelarstwie należy ocenić go pozytywnie, tak ocenia go większość pszczelarzy, osiągnięte zbiory były całkiem przyzwoite a w niektórych rejonach nawet bardzo dobre.

Dobre zbiory plus dobra cena to sukces w produkcji, czy tak było, czy wszyscy pszczelarze mogą mówić o sukcesie? Oczywiście nie. Aby dzisiaj uzyskać dobrą cenę należy włożyć sporo wysiłku i pracy. Pszczelarstwo należy do tych dziedzin w których sukces nie jest taki prosty i oczywisty.

Jednym z istotnych czynników w osiągnięciu sukcesu jest wiedza. Trzeba ją ciągle zdobywać i aktualizować. Zima to doskonały czas na jej uzupełnienie, kto tego nie czyni to się cofa. Powinni pogłębiać ją zarówno ci co dopiero zaczynają przygodę z pszczołami, jak i ci co są zaawansowani.

Wiedza temat ciągle aktualny, oto co pisał o niej 150 lat temu Lubieniecki:

„ …Jedynym sekretem dla pasiek jest dokładna wiedza, kto ten sekret posiada nie potrzebuje żadnych innych. Wiedza robi pasieki, miód, wosk i pieniądze, nieświadomość zaś psuje i niszczy wszystko. …”

Dzisiaj może nie jest to już jedyny sekret, ale stwierdzenie nie straciło na aktualności.

W istotny sposób zmieniły się warunki, wysokie tempo życia, zmiana mentalności człowieka. Tak jakby jego potrzeby były większe i ciągle za małe, stąd pęd do zwiększania wydajności. Potrzeba wiedzy ciągle jest aktualna i to na różnych stopniach zaawansowania zawodowego. W ostatnich latach jest to szczególnie widoczne w wydawnictwach książkowych, periodykach pszczelarskich, różnego rodzaju kursach i szkoleniach.

A swoją drogą jaki ten człowiek jest zachłanny, ciągle mu za mało. Żeby więcej i lepiej ale nie zawsze to tak wychodzi. Stąd konsumenci często pytają czy aby ten miód jest prawdziwy? Skądś się to bierze. Więc może podsumowując stary i u progu nowego roku uderzymy się w piersi. Ze opinia o nas tworzona jest przez nas. A wtedy kiedy konsument będzie miał zaufanie za dobry produkt dobrze zapłaci. Szczęść Boże na Święta i na Nowy Rok.